Svet-Stranek.cz
diskuze zde https://www.facebook.com/groups/929474577115516/
Hubnu,protože nechci zemřít

Úskalí při hubnutí - otázky a odpovědi:diskuze zde https://www.facebook.com/groups/929474577115516/

Úskalí při hubnutí - otázky a odpovědiČím víc budu sportovat, tím budu štíhlejší?

Pohyb je samozřejmě základem hubnutí, ale ne každý druh je vhodný pro snižování hmotnosti. Pokud chcete opravdu zhubnout (a nikoli zvýšit fyzičku, nebo svalovou hmotu), je dobré si vybírat sport, při kterém se spalují tuky a nikoli cukry. Cukry se ze svalů spalují v případě intenzivního výdeje energie, při kterém tělo sahá po jejím nejrychlejším zdroji. Proto, aby se spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Obvykle se uvádí, že sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém se dá ještě mluvit.

A co miniaturní porce?

Nic proti menším porcím, ale základem úspěšného hubnutí rozhodně není eliminování jídla. Pokud chcete dosáhnout nízké váhy, která vám vydrží déle než týden po skončení diety, doporučuje se spíše zaměřit na udržování konstantní hladiny cukru v krvi. Pokud hladina cukru v naší krvi klesne, pociťujeme to jako hlad. Jestliže budete jíst malé porce vícekrát denně, jste na dobré cestě. Nicméně to je jen polovina úspěchu.

Důležitým faktorem je totiž glykemický index potravin. Zatímco určitá jídla vás zasytí nadlouho a udrží tedy hladinu vašeho krevního cukru vysoko, je spousta těch, kterými se jen "zaplácnete" a je úplně jedno, že je budete jíst v hodinových intervalech. Pokud opravdu stojíte o dlouhodobou změnu, je potřeba se zajímat o to, jak funguje vaše tělo a jak reaguje na jídlo. Nyní máte možnost odborné konzultace s vyškoleným Wellness poradcem.

Odbourám hladovkou ty největší špeky?

Ano, pokud se vám opravdu podaří hladovku držet pár dnů, kila určitě půjdou dolů. Jestliže ale dolů šly, nahoru potom poletí. Náš organismus je velmi učenlivý systém a dokáže se poučit z omylů. Takže když mu seberete zdroj energie, sáhne sice do svých vlastních rezerv, ale jakmile mu přísun energie opět obnovíte, očekávejte bleskurychlou reakci. Okamžitě si začne zakládat nové rezervy a co nejrychleji, aby měl kam sáhnout v případě, že by se vaše hladovka opakovala. Je to normální pud sebezáchovy, který se vám rozhodně silou vůle nepodaří zlomit. Rychlý váhový úbytek je vám proto absolutně k ničemu, protože si tak zakládáte pouze na proslavený jojo efekt. Jediný efektivní způsob hubnutí je tedy při zachování přísunu všech živin a hlavně proteinu tak, aby organismus nestrádal a neměl potřebu si v budoucnu tvořit rezervy.

Asi bych neměl(a) po páté hodině jíst...

Máte pravdu. Po páté hodině večerní se nejí v případě, že chodíte spát v sedm. Dietologové před tímto rozšířeným omylem důrazně varují. Pokud chodíte každý den spát o půlnoci, není nejmenší důvod, proč byste měli být sedm hodin o hladu. Takové chování je jen obdobou výše popsané hladovky a zakládáte si jen na další váhové problémy. Odborníci doporučují jíst poslední jídlo přibližně dvě hodiny před tím, než jdete spát. O tom, že má jít o jídlo lehké a snadno stravitelné zřejmě nemá cenu se zmiňovat. Ideální možností je zeleninový salát, ovoce nebo proteinový nápoj.

Ať žije ovoce a zelenina!

Ano, ať žijí! Nicméně jestliže toužíte po váhovém úbytku, zcela určitě ho nedosáhnete pouhou konzumací ovoce a zeleniny. Velmi rozšířeným omylem je nahrazování sladkostí ovocem. Je samozřejmě lepší, když místo po čokoládě sáhnete po banánu, ale ovoce má velký obsah cukrů. Stejná situace je i u ovocných džusů. Místo množství jakéhokoli ovoce byste si měli vybírat druhy bohaté na vlákninu s velkým obsahem vody.

Zelenina je na tom z pohledu snižování váhy o něco lépe. Nicméně i tady je potřeba být trochu opatrný. Nemá cenu nahrazovat ostatní složky jídelníčku zeleninou a snažit se stravovat se pouze zeleninou. Snažte se o pestrost a barevnost jídelníčku. Jedno z dietologických pravidel říká, že na talíři by mělo být zastoupeno nejméně pět barev.

... a to nejpodstatnější

VÝMLUVY,VÝMLUVY,VÝMLUVY !!!

                               Až zhubnu, tak...

Až zhubnu,...
Až se na to připravím,...
Až si koupím tepláky,...
Až sním ještě tenhle dort,...
Až po narozeninách ...
Až po dovolené ...
Až budu mít dovolenou ...
Na Nový rok ...

Připomíná ti to něco? Už sis někdy tyhle věty řekla? Já je slyším docela často.

Až zhubnu, půjdu na koupaliště. (proč bych si nemohla jít zaplavat hned?)
Až zhubnu, pořídím si chlapa. (a do té doby budu jako poustevník nebo co?
Až zhubnu, pořídím si hezké oblečení. (a do té doby budu chodit jako strašák?)K ostatním typům vět se snad ani nemusím takhle adresně vyjadřovat.
Co jsem tím vším vlastně chtěla říct? Proč nedělat ty věci hned? Co mi vlastně brání? To jako budeš lepší člověk, až sundáš 5, 10, 20 kilo? A do té doby co? Budete živořit, přežívat? Vždyť je to hloupost.

Doktorka Kateřina C. v jednom díle Jste to, co jíte říkala, že sebedůvěru získáváte počas hubnutí tím, že jste hrdí na to, co už jste dokázali. Ne poté, co zhubnete na svoji vysněnou váhu. A to se nebavím o tom, že číslo na váze je nic neříkající blábol ;-). Protože tím, že zhubnete se svět nezmění mávnutím kouzelného proutku. Fakt ne, i když by se nám to líbilo. Lidé v okolí odrážejí to, co vyzařujeme my sami.
Tak proč čekat na nějaké hloupé kila až se pohnou? Proč čekat až si koupím lepší tepláky, vyběhnout můžu klidně hned. A klidně i v tomhle počasí - já dneska běžela doma na místě :-P. Proč si pořizovat chlapa, až budu hubená? Utluču nějakého svou výřečností a špeky navíc mu budou šumák. Jeden se takhle nechal utlouct i odemě.

Radujte se trochu ze života, žijte přítomností a plňte si své sny!!!!

A už nikdy nechci slyšet větu: "Až zhubnu, pak...." Se toho PAK nakonec ani nemusím dožít a bylo by škoda si kvůli tomu neplnit aspoň některé své sny ;-)

Uvědomit si tohle mi hodně pomohlo... taky ještě to, že nemusím svoji změnu odkládat na ráno, na pondělí, na 1. dne nového měsíce.. je jedno kdy začnu, mužu začít každou minutou :)

Kromě ovoce a zeleniny je při hubnutí nezbytnou součástí příjem proteinu. Jeho potřeby se liší podle Vaší hmotnosti, věku i typu postavy. Ideálním způsobem je doplňovat ho pomocí kvalitních proteinových nápojů.